
The ANT-315-SP is a 315MHz chip antenna with a gain of 4.55dB and an impedance of 50R. It is designed for surface mount applications and is lead free. The antenna operates over a temperature range of -40°C to 85°C and has a VSWR of 1.9. It is available in a package quantity of 20 and is packaged in rail/Tube.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Linx ANT-315-SP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 5MHz |
| Package/Case | 315 |
| Frequency | 315MHz |
| Gain | 4.55dB |
| Height | 0.06inch |
| Impedance | 50R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 1.1inch |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bands | 1 |
| Operating Frequency | 315 MHz |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | Splatch™ |
| Termination | Solder |
| VSWR | 1.9 |
| Width | 0.54inch |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Linx ANT-315-SP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
