The Linx ANT-418-MHW-RPS-L is a 418MHz antenna with a bandwidth of 20MHz and 50R impedance. It features a SMA termination and a VSWR of 1.9. The antenna is lead free and available in a bulk packaging with 50 units per package. It is designed for use in RF and wireless applications and is suitable for use in a variety of environments.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Linx ANT-418-MHW-RPS-L technical specifications.
| Bandwidth | 20MHz |
| Package/Case | SMA |
| Frequency | 418MHz |
| Height | 5.906inch |
| Impedance | 50R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 6.73inch |
| Mount | Adhesive |
| Number of Bands | 1 |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MHW |
| Termination | SMA |
| VSWR | 1.9 |
| Width | 0.35inch |