
433MHz whip antenna with a 20MHz bandwidth and 50 Ohm impedance. Features a 7mm diameter, 103mm length, and 5.18-inch height. Designed for panel mounting with a screw termination. This single-band antenna offers a VSWR of 2 and is lead-free.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Linx ANT-433-PW-RA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Bandwidth | 20MHz |
| Diameter | 7mm |
| Frequency | 433MHz |
| Height | 5.18inch |
| Impedance | 50R |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 103mm |
| Mount | Panel |
| Number of Bands | 1 |
| Operating Frequency | 433 MHz |
| Package Quantity | 50 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 50R |
| Series | RA |
| Termination | Screw |
| VSWR | 2 |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Linx ANT-433-PW-RA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
