The Linx ANT-916-MHW-SMA-S is a 916MHz chip antenna with a bandwidth of 20MHz and an impedance of 50 ohms. It features a SMA termination and is mounted via adhesive. The antenna measures 3.86 inches in length, 0.35 inches in width, and 5.433 inches in height. It is available in bulk packaging with 50 units per package. The antenna operates within a frequency range of 916MHz.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Linx ANT-916-MHW-SMA-S technical specifications.
| Bandwidth | 20MHz |
| Package/Case | SMA |
| Frequency | 916MHz |
| Height | 5.433inch |
| Impedance | 50R |
| Length | 3.86inch |
| VSWR | 1.9 |
| Width | 0.35inch |