Lite-On LTD-5250E-02 technical specifications.
| Package Family Name | DIM |
| Package/Case | DIP Module |
| Package Description | Dual In Line Module |
| Pin Count | 18 |
| PCB | 18 |
| Package Length (mm) | 25.1 |
| Package Width (mm) | 17.55 |
| Package Height (mm) | 7 |
| Seated Plane Height (mm) | 7 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Panel |
| Color | Red Orange |
| Number of Digits | 2 |
| Configuration | Common Anode |
| Digit Size | 0.52in |
| Min Operating Temperature | -35°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Character Displayed | Numeric |
| Intensity | 2200ucd |
| Maximum Forward Current | 25mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.6V |
| Maximum Reverse Current | 2uA |
| Viewing Area Height | 13.2mm |
| Viewing Area Length | 7.62mm |