Lite-On LTL30EKFGJ technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | T-1 3/4 |
| Package/Case | T-1 3/4 |
| Package Description | 5 mm Package |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Height (mm) | 8.6 |
| Seated Plane Height (mm) | 10.5 |
| Pin Pitch (mm) | 2.54 |
| Package Diameter (mm) | 5.85 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Bi-Color |
| Category | Standard LED |
| Mounting Orientation | Top Mount |
| Color | Green/Yellow Orange |
| Intensity | 110mcd|240mcd |
| LED Material | AlGaInP |
| Peak Wavelength | 575/611nm |
| High Brightness | Yes |
| Lens Appearance | White Diffused |
| Viewing Angle | 80° |
| Lens Shape Type | Circular |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Lens Dimensions | 5x5x7.6mm |
| Number of LEDs | 2 |
| High Power | No |
| Maximum Forward Current | 30mA |
| Maximum Forward Voltage | 2.4V |
| Maximum Power Dissipation | 75mW |
| Reverse Voltage | 5V |