The 2920L600/24SLER is a polymeric resettable PTC (Positive Temperature Coefficient) device designed for overcurrent protection. It features a low resistance (LoRho) series design suitable for applications requiring high hold currents in a 2920 surface mount footprint. This device is rated for a maximum voltage of 24V and a hold current of 6A.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Littelfuse 2920L600/24SLER technical specifications.
| Voltage - Max | 24V |
| Current - Hold (Ih) | 6A |
| Current - Trip (It) | 12A |
| Current - Max | 50A |
| Operating Temperature | -40 to 85°C |
| Resistance - Initial (Ri) Min | 0.001Ohms |
| Resistance - Post Trip (R1) Max | 0.010Ohms |
| Thickness (Max) | 2.00mm |