
The 60R300-PB is a 40A radial lead fuse from Littelfuse with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a resistance of 100mR and a trip current of 6A. The fuse is available in bulk packaging with a lead pitch of 0.81mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 40A |
| Hold Current | 3A |
| Lead Pitch | 0.81mm |
| Max Current Rating | 40A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 100mR |
| Series | 60R |
| Termination | Radial |
| Trip Current | 6A |
| RoHS | Not Compliant |
