Littelfuse BZY91-C10 technical specifications.
| Package/Case | DO-5 |
| Diode Type | ZENER |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 5% |
| Zener Current | 2A |
| Zener Voltage | 10V |