LITTELFUSE SEMITRON BZY91-C75 DIODE, ZENER, 75V, 75W
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Littelfuse BZY91-C75 technical specifications.
| Package/Case | DO-5 |
| Diode Type | ZENER |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Power Dissipation | 75W |
| Mount | Screw |
| Reach SVHC Compliant | No |
| Termination | Screw |
| Tolerance | 5% |
| Zener Current | 500mA |
| Zener Voltage | 75V |