
Reed Relays HE721R2410
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HE721R2410 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Coil Current | 12mA |
| Coil Resistance | 2kR |
| Coil Type | Non-Latching |
| Coil Voltage (DC) | 24V |
| Contact Current Rating | 250mA |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Through Hole |
| Operate Time | 3ms |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Release Time | 3ms |
| Series | HE700 |
| Termination | PC Pin |
| Throw Configuration | SPDT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HE721R2410 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.