The HVR250P080CA fuse from Littelfuse features a current rating of 3A, with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. The fuse has a resistance of 22R and is available in bulk packaging with 500 units per package. It is designed for radial mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Littelfuse HVR250P080CA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Current Rating | 3A |
| Hold Current | 80mA |
| Max Current Rating | 3A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 500 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 22R |
| Series | HVR250 |
| Termination | Radial |
| Trip Current | 160mA |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Littelfuse HVR250P080CA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.