
The HVR250P180UA is a 10A radial leaded fuse with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It has a resistance of 2 ohms and a trip current of 650mA. The fuse is packaged in bulk quantities of 200 units. It is part of the HVR250 series from Littelfuse.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current Rating | 10A |
| Hold Current | 180mA |
| Max Current Rating | 10A |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Package Quantity | 200 |
| Packaging | Bulk |
| Resistance | 2R |
| Series | HVR250 |
| Termination | Radial |
| Trip Current | 650mA |
| RoHS | Compliant |