Littelfuse-IXYS IXFH44N50Q3 technical specifications.
| Transistor Type | N-channel enhancement mode MOSFET |
| Drain-Source Voltage | 500V |
| Drain-Gate Voltage | 500V |
| Continuous Gate-Source Voltage | ±30V |
| Transient Gate-Source Voltage | ±40V |
| Continuous Drain Current | 44A |
| Pulsed Drain Current | 130A |
| Avalanche Current | 44A |
| Single Pulse Avalanche Energy | 1.5J |
| Peak Diode Recovery dV/dt | 50V/ns |
| Power Dissipation | 830W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |
| Storage Temperature | -55 to 150°C |
| Drain-Source On Resistance | 140 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 3.5 to 6.5V |
| Forward Transconductance | 17 min, 28 typS |
| Input Capacitance | 4800pF |
| Output Capacitance | 625pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 56pF |
| Total Gate Charge | 93nC |
| Reverse Recovery Time | 250ns |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.15°C/W |