Littelfuse-IXYS IXFH46N60X2A technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 600V |
| Continuous Drain Current | 46A |
| Pulsed Drain Current | 100A |
| On-Resistance RDS(on) Max | 69mΩ |
| Gate Charge | 98nC |
| Power Dissipation | 660W |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.19°C/W |
| Input Capacitance Ciss | 4570pF |
| Reverse Recovery Time | 180ns |
| Reverse Recovery Charge | 1.5µC |
| Reverse Recovery Current | 16.5A |
| Gate-Source Threshold Voltage | 3.5 to 5.5V |
| Gate-Source Voltage | ±30V |
| Avalanche Energy | 2J |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |