Littelfuse-IXYS IXFH60N65X2 technical specifications.
| FET Type | N-Channel |
| Number of Channels | 1 |
| Drain-to-Source Voltage | 650V |
| Drain Current | 60A |
| Drain-Source On Resistance Max | 52mΩ |
| Rated Power Dissipation | 780W |
| Gate Charge | 108nC |
| Gate-Source Voltage Max | 30V |
| Turn-on Delay Time | 30ns |
| Turn-off Delay Time | 63ns |
| Rise Time | 23ns |
| Fall Time | 12ns |
| Operating Temperature Range | -55 to +150°C |
| Gate Source Threshold | 5V |
| Input Capacitance | 6300pF |