Littelfuse-IXYS IXFP270N06T3 technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Continuous Drain Current | 270A |
| Pulsed Drain Current | 675A |
| Avalanche Current | 135A |
| Single Pulse Avalanche Energy | 1.5J |
| Power Dissipation | 480W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain-Source On-Resistance | 3.1mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Input Capacitance | 12.6nF |
| Output Capacitance | 1380pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 62pF |
| Forward Transconductance | 138S |
| Total Gate Charge | 200nC |
| Turn-On Delay Time | 39ns |
| Rise Time | 36ns |
| Turn-Off Delay Time | 48ns |
| Fall Time | 20ns |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.31°C/W |