Littelfuse-IXYS IXTA260N055T2-7 technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 55V |
| Continuous Drain Current | 260A |
| Pulsed Drain Current | 780A |
| Avalanche Current | 100A |
| Single Pulse Avalanche Energy | 600mJ |
| Power Dissipation | 480W |
| Operating Junction Temperature Min | -55°C |
| Operating Junction Temperature Max | 175°C |
| Drain-Source On-Resistance Max | 3.3mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Total Gate Charge | 140nC |
| Input Capacitance | 10800pF |
| Output Capacitance | 1460pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 215pF |
| Thermal Resistance Junction-Case | 0.31°C/W |
| Reverse Recovery Time | 60ns |
| Source-Drain Diode Forward Voltage | 1.3V |