Littelfuse-IXYS IXTH260N055T2 technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 55V |
| Continuous Drain Current | 260A |
| Pulsed Drain Current | 780A |
| On-Resistance RDS(on) Max | 3.3mΩ |
| Gate Charge Typ | 140nC |
| Power Dissipation | 480W |
| Input Capacitance Ciss Typ | 10800pF |
| Output Capacitance Coss Typ | 1460pF |
| Reverse Transfer Capacitance Crss Typ | 215pF |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Thermal Resistance Junction-Case | 0.31°C/W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 175°C |