Lonten LNH045R090 technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 45V |
| Continuous Drain Current (Tc=25°C) | 70A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 42A |
| Pulsed Drain Current | 280A |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Avalanche Energy | 110mJ |
| Power Dissipation | 83W |
| Operating Junction Temperature | -55 to 150°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 1.5°C/W |
| Gate Threshold Voltage | 0.9 to 1.8V |
| Drain-Source On-Resistance @10V,20A | 9 maxmΩ |
| Drain-Source On-Resistance @4.5V,10A | 11.5 maxmΩ |