Lumex LCT-H320240M35W technical specifications.
| Backlight Type | LED |
| Brightness | 220cd/m2 |
| Package/Case | Module |
| Contrast Ratio | 250:1 |
| Depth | 3.3mm |
| Diagonal Size | 3.5inch |
| Height | 64.6mm |
| Interface | Serial, Parallel, 8 bit, RGB |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Voltage | 3.6V |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging | Box |
| Resolution (height) | 240pixel |
| Resolution (width) | 320pixel |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | InfoVue |
| Touchscreen | No |
| Viewing Area (height) | 52.56mm |
| Viewing Area (width) | 70mm |
| Voltage Rating | 3.6V |
| Width | 77.9mm |