The 671 GP 3/4ST 02 is a 4-contact, 2-row barrier strip terminal block with a terminal pitch of 11.1mm. It features solder termination and is designed for panel mounting. The terminal block has a maximum operating temperature of 150 degrees Celsius and a maximum current rating of 20A. It can withstand a maximum voltage rating of 300VDC or 300VAC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | Barrier Strip |
| Number of Contacts | 4 |
| Terminal Pitch | 11.1mm |
| Number of Rows | 2 |
| Termination Method | Solder |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Mounting | Panel Mount |
| Max Current Rating | 20A |
| Max Voltage Rating | 300VDC|300VAC |
| RoHS | Yes |
| RoHS Version | 2011/65/EU |