
This 24V LED features a current rating of 20mA and a luminous intensity of 11cd. It has a red diffused lens style and is made of brass. The device is RoHS compliant and has a termination of solder. It is available in a package case of 508 and has a length of 33mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Marl 508-501-22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | 508 |
| Color | Red |
| Current Rating | 20mA |
| Forward Current | 20mA |
| Length | 33mm |
| Lens Color | Red, Diffused |
| Lens Style | Flat |
| Luminous Intensity | 11cd |
| Material | Brass |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Voltage Rating | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Marl 508-501-22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
