Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Marl 512-501-22 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Body Plating | Nickel |
| Color | Red |
| Current Rating | 20mA |
| Forward Current | 20mA |
| Length | 33mm |
| Luminous Intensity | 3.5cd |
| Material | Brass |
| Max Operating Temperature | 60°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Mount | Panel |
| Operating Supply Voltage | 24V |
| Outside Diameter | 16mm |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Termination | Solder |
| Viewing Angle | 120° |
| Voltage Rating | 24V |
| DC Rated Voltage | 24V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Marl 512-501-22 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
