
The MAX4285ESA+T is a single op-amp buffer with a -3db bandwidth of 220MHz and a voltage gain of 94dB. It operates over a temperature range of -40°C to 85°C and is powered by a dual supply voltage of 1.425V to 3.25V. The op-amp has a common mode rejection ratio of 50dB and a power dissipation of 471mW. It is available in a surface mount SOIC package and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxim MAX4285ESA+T datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| -3db Bandwidth | 220MHz |
| Amplifier Type | BUFFER |
| Package/Case | SOIC |
| Common Mode Rejection Ratio | 50dB |
| Input Bias Current | 13uA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100uV |
| Max Dual Supply Voltage | 3.25V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.425V |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 471mW |
| Max Supply Voltage | 6.5V |
| Min Supply Voltage | 2.85V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Current per Channel | 106mA |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 40dB |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Slew Rate | 385V/µs |
| Voltage Gain | 94dB |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxim MAX4285ESA+T to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.