Maxim MAX6464XR26T technical specifications.
| Accuracy | 2.5% |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 228.6mW |
| Max Reset Threshold Voltage | 2.639V |
| Min Reset Threshold Voltage | 2.561V |
| Max Supply Current | 3.5uA |
| Max Supply Voltage | 6V |
| Min Supply Voltage | 1.2V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Monitored Inputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Operating Supply Current | 3.5uA |
| Output | TOTEM-POLE |
| Overvoltage Threshold | 2.639V |
| Package Quantity | 2500 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Reset | Active Low |
| Reset Delay Time | 260ms |
| Reset Timeout | 150ms |
| Threshold Voltage | 2.6V |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Undervoltage Threshold | 2.561V |