The MAX834EUK-T+ is a surface mount IC with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It is packaged in a SOT-23 case with dimensions of 1.1mm in height, 2.9mm in length, and 1.63mm in width. The IC can operate with a maximum supply voltage of 11V and a minimum supply voltage of 2.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | SOT-23 |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2.9mm |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 11V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Width | 1.63mm |
| RoHS | Compliant |