Maxpower Semiconductor MXP60N3P2AF technical specifications.
| Drain-to-Source Voltage | 60V |
| Gate-to-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 192A |
| Continuous Drain Current at Case Temperature 100°C | 135A |
| Pulsed Drain Current | 766A |
| Single Pulse Avalanche Energy | 685mJ |
| Power Dissipation | 253W |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.59°C/W |
| Thermal Resistance Junction-to-Ambient | 62°C/W |
| Drain-to-Source On-Resistance Typ | 2.5mΩ |
| Drain-to-Source On-Resistance Max | 3.2mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Input Capacitance | 6.2nF |
| Output Capacitance | 0.9nF |
| Reverse Transfer Capacitance | 0.2nF |