Maxpower Semiconductor MXP60N3P2AT technical specifications.
| Configuration | Single-N |
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 201A |
| Threshold Voltage | 2.6V |
| RDS(on) Typ @ VGS=10V | 3.2mΩ |
| Total Gate Charge Typ @ VGS=10V | 109nC |