Maxpower Semiconductor MXP60N4P5AD technical specifications.
| Channel Type | Single-N |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 111A |
| RDS(on) Typ @ VGS=10V | 3.6mΩ |
| RDS(on) Max @ VGS=10V | 4.5mΩ |
| Total Gate Charge Typ @ VGS=10V | 69nC |