Maxpower Semiconductor MXP60N4P5AF technical specifications.
| Configuration | Single-N |
| Drain-to-Source Voltage | 60V |
| Gate-to-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 146A |
| Gate Threshold Voltage | 3.6V |
| On-Resistance Typ @ VGS=10V | 3.6mΩ |
| On-Resistance Max @ VGS=10V | 4.5mΩ |