Maxpower Semiconductor MXP60N4P5AT technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-to-Source Voltage | 60V |
| Gate-to-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 143A |
| Continuous Drain Current at TC=100°C | 101A |
| Pulsed Drain Current | 573A |
| Power Dissipation | 204W |
| On-Resistance Typ | 3.6mΩ |
| On-Resistance Max | 4.5mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Input Capacitance | 3.89nF |
| Output Capacitance | 0.55nF |
| Reverse Transfer Capacitance | 0.17nF |
| Total Gate Charge | 69.5nC |
| Reverse Recovery Time | 44ns |
| Reverse Recovery Charge | 80nC |
| Junction-to-Case Thermal Resistance | 0.73°C/W |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |