Maxpower Semiconductor MXP60N5P0AF technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-to-Source Voltage | 60V |
| Gate-to-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 130A |
| Continuous Drain Current at 100°C | 92A |
| Pulsed Drain Current | 521A |
| Power Dissipation | 189W |
| Single Pulse Avalanche Energy | 198mJ |
| Drain-to-Source On-Resistance Typ | 3.8mΩ |
| Drain-to-Source On-Resistance Max | 5.0mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2.0 to 4.0V |
| Input Capacitance | 3.4nF |
| Output Capacitance | 0.49nF |
| Reverse Transfer Capacitance | 0.16nF |
| Total Gate Charge | 62nC |
| Reverse Recovery Time | 40ns |
| Reverse Recovery Charge | 77nC |
| Operating and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |