Maxpower Semiconductor MXP60N5P0AFL technical specifications.
| Configuration | Single-N |
| Drain-Source Voltage (Vds) | 60V |
| Gate-Source Voltage (Vgs) | ±20V |
| Drain Current (Id) | 132A |
| Threshold Voltage (Vth) | 4.1V |
| Rds(on) Typ @ Vgs=10V | 4.1mΩ |
| Rds(on) Max @ Vgs=10V | 5mΩ |
| Rds(on) Typ @ Vgs=4.5V | 4.8mΩ |
| Rds(on) Max @ Vgs=4.5V | 6.7mΩ |
| Total Gate Charge Typ @ Vgs=10V | 67nC |
| Total Gate Charge Typ @ Vgs=4.5V | 34nC |