Maxpower Semiconductor MXP60N7P0AFL technical specifications.
| Configuration | Single-N |
| Drain-to-Source Voltage | 60V |
| Gate-to-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 98A |
| RDS(on) | 5.5mΩ |
| RDS(on) Max | 7mΩ |
| RDS(on) Alternate | 6.8mΩ |
| RDS(on) Alternate Max | 8.5mΩ |