Maxpower Semiconductor MXP60N7P0AT technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel MOSFET |
| Configuration | Single-N |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Drain Current | 99A |
| On-Resistance Typ | 5.5mΩ |
| On-Resistance Max | 7mΩ |
| Power Dissipation | 45W |