Maxpower Semiconductor MXP60N7P0AUL technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Configuration | Single-N |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 78A |
| RDS(on) Typical @ VGS=10V | 5.5mΩ |
| RDS(on) Maximum @ VGS=10V | 7mΩ |
| RDS(on) Typical @ VGS=4.5V | 6.8mΩ |
| RDS(on) Maximum @ VGS=4.5V | 8.5mΩ |