
The BCAP0650P270K05 is a 650F axial capacitor from Maxwell Technologies with a current rating of 62A and an equivalent series resistance of 0.8mR. It is designed for chassis mount applications and has a maximum operating temperature of 65°C and a minimum operating temperature of -40°C. The capacitor is packaged in bulk and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Maxwell Technologies BCAP0650P270K05 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Capacitance | 650F |
| Package/Case | Axial |
| Current Rating | 62A |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 0.8mR |
| Lead Diameter | 14mm |
| Leakage Current | 1.5mA |
| Length | 51.5mm |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Chassis Mount |
| Package Quantity | 30 |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | K2 |
| Termination | Stud |
| Tolerance | 20% |
| Voltage Rating | 2.7V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Maxwell Technologies BCAP0650P270K05 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.