The 5KP100A-BP is a unidirectional transient voltage suppressor from MCC with a clamping voltage of 162V and a reverse breakdown voltage of 111V. It can handle a peak pulse current of 31A and a peak pulse power of 5kW. The device is available in a through hole package and is RoHS compliant. It operates over a temperature range of -55°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
MCC 5KP100A-BP technical specifications.
| Clamping Voltage | 162V |
| Leakage Current | 10uA |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Bulk |
| Peak Pulse Current | 31A |
| Peak Pulse Power | 5kW |
| Polarity | Unidirectional |
| Reverse Breakdown Voltage | 111V |
| Reverse Standoff Voltage | 100V |