The BAS40-05-T diode from MCC features a maximum forward surge current of 600mA and a maximum reverse current of 200nA. It operates over a temperature range of -55°C to 125°C and has a maximum repetitive reverse voltage of 40V. The diode is packaged in a SOT-23 case and is available in tape and reel packaging with 3000 units per reel.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
MCC BAS40-05-T technical specifications.
| Package/Case | SOT-23 |
| Forward Current | 200mA |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 600mA |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 40V |