MCC GBJ1001-BP technical specifications.
| Average Rectified Current | 10A |
| Capacitance | 55pF |
| Current Rating | 10A |
| Forward Current | 10A |
| Height | 20.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 30.3mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 170A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 100V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 170A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 10A |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 170A |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 100V |
| Width | 4.8mm |