MCC GBJ15005-BP technical specifications.
| Capacitance | 60pF |
| Current Rating | 15A |
| Forward Current | 15A |
| Height | 20.3mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 30.3mm |
| Max Forward Surge Current (Ifsm) | 240A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50V |
| Max Reverse Current | 10uA |
| Max Reverse Leakage Current | 10uA |
| Max Surge Current | 240A |
| Mount | Through Hole |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 15A |
| Package Quantity | 750 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 240A |
| RoHS Compliant | Yes |
| DC Rated Voltage | 50V |
| Width | 4.8mm |