MCC MCAC50N06Y technical specifications.
| Channel | N |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 50A |
| Pulsed Drain Current | 160A |
| Drain-Source On-Resistance @ VGS=10V | 8.2mΩ |
| Drain-Source On-Resistance @ VGS=4.5V | 14mΩ |
| Gate Threshold Voltage | 1 to 3V |
| Power Dissipation | 78W |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to 150°C |
| Input Capacitance | 1409pF |
| Output Capacitance | 691pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 49pF |