MCC MCAC75N06YB technical specifications.
| Channel Type | N-Channel |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 75A |
| Pulsed Drain Current | 240A |
| Total Power Dissipation | 35W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 180mJ |
| Drain-Source On-Resistance | 6 maxmΩ |
| Gate Threshold Voltage | 2 to 4V |
| Gate Leakage Current | ±100nA |
| Zero Gate Voltage Drain Current | 1µA |
| Input Capacitance | 2028pF |
| Output Capacitance | 756pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 41pF |
| Total Gate Charge | 34nC |
| Reverse Recovery Time | 56ns |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 3.5°C/W |
| Operating Junction Temperature | -55 to +150°C |