MCC MCAC90N06Y technical specifications.
| Number of Functions | 1 |
| Channel Type | N |
| Drain-Source Voltage (VDS) | 60V |
| Gate-Source Voltage (VGS) | ±20V |
| Continuous Drain Current (ID) | 90A |
| Drain-Source On-Resistance RDS(on) Max @ VGS=10V | 0.0032Ω |
| Gate Threshold Voltage VGS(th) Min | 2V |
| Gate Threshold Voltage VGS(th) Max | 4V |
| Junction Temperature Max | 150°C |
| Single Pulsed Avalanche Energy (EAS) | 450mJ |
| Pulsed Drain Current (IDM) | 340A |
| Input Capacitance (Ciss) | 4692pF |
| Output Capacitance (Coss) | 1619pF |
| Power Dissipation (PD) | 35W |