MCC MCB150N06YB technical specifications.
| Transistor Type | N-Channel Enhancement Mode |
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current (Tc=25°C) | 150A |
| Continuous Drain Current (Tc=100°C) | 105A |
| Pulsed Drain Current | 500A |
| Avalanche Energy | 550mJ |
| Power Dissipation (Tc=25°C) | 187W |
| Power Dissipation (Tc=100°C) | 94W |
| Junction and Storage Temperature Range | -55 to 175°C |
| Thermal Resistance, Junction-to-Case | 0.80°C/W |
| Static Drain-Source On-Resistance | 9.22 maxmΩ |
| Input Capacitance | 3800pF |
| Output Capacitance | 430pF |
| Reverse Transfer Capacitance | 190pF |