MCC MCB200N06YA technical specifications.
| Drain-Source Voltage | 60V |
| Gate-Source Voltage | ±20V |
| Continuous Drain Current | 200A |
| Pulsed Drain Current | 680A |
| Power Dissipation | 260W |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 640mJ |
| Operating Junction Temperature Range | -55 to +150°C |
| Storage Temperature Range | -55 to +150°C |
| Thermal Resistance Junction-to-Case | 0.48°C/W |
| Gate Threshold Voltage | 2.2 to 3.8V |
| Drain-Source On-Resistance @ VGS=10V | 2.5 typ, 3.2 maxmΩ |
| Drain-Source On-Resistance @ VGS=6V | 3.4 typ, 4.3 maxmΩ |
| Input Capacitance | 4165pF |