MCC MCP90N06Y technical specifications.
| Channel Type | N |
| Drain-Source Voltage (VDS) | 60V |
| Gate-Source Voltage (VGS) | ±20V |
| Continuous Drain Current (ID) | 90A |
| RDS(on) Max @ VGS=10V | 0.0075Ω |
| RDS(on) Max @ VGS=4.5V | 0.01Ω |
| Gate Threshold Voltage Min | 1V |
| Gate Threshold Voltage Max | 2.5V |
| Junction Temperature Max | 150°C |
| Single Pulsed Avalanche Energy | 141mJ |
| Pulsed Drain Current (IDM) | 360A |
| Input Capacitance (Ciss) | 1949pF |
| Output Capacitance (Coss) | 369pF |
| Power Dissipation | 83W |