MCC MCQ12N06 technical specifications.
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60V |
| Continuous Drain Current (Id) @ 25°C | 12A |
| Power Dissipation (Max) | 3.1W |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5 @ 250µAV |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 31 @ 10 VnC |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1988 @ 30 VpF |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Operating Temperature | -55 to 150 (TJ)°C |
| Drive Voltage | 4.5, 10V |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 9 @ 12A, 10VmOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154 in, 3.90mm Width) |