Conn M8 Circular F 8 POS Crimp ST Cable Mount 8 Terminal 1 Port
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Type | M8 Circular |
| Contact Gender | F |
| Number of Contacts | 8 |
| Termination Method | Crimp |
| Body Orientation | Straight |
| Mounting | Cable Mount |
| Number of Terminals | 8 |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Gender | PL |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating | 630V |
| Max Current Rating | 30A |
| RoHS | Yes with Exemption |
| RoHS Version | 2011/65/EU |